Meme Dikleştirme

Meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşeyebilir. Kilo değişikliklerine, emzirmeye ve yerçekimi etkisine bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk olabilir. Sorun meme dokusuna, deriye ya da her ikisine birden ait olabilir. Sonuçta adeta içi boş görünümlü sarkık meme ortaya çıkabilir.

Yeterli hacim var olduğunda, mevcut meme dokusunun yeniden şeklillendirerek, daha dik ve dolgun meme oluşturulur.

Ameliyat Öncesi 

Ameliyat öncesi, mamografi ya da meme ultrasonografisi yapılır.
Ailenizde meme hastalığı veya kanseri sorgulanır. Kronik hastalıklar, sigara, ilaç alışkanlığı sorgulanır.

Ameliyat

Estetik meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1,5-2 saat sürer.

Daha sınırlı dikleştirme işlemi, meme başı çevresinden kesi yapılarak yada uygun hastalarda, sadece meme protezi konarak sarkıklık ortadan kaldırılabilir. Meme başı etrafındaki iz daha belirgin olmaz. Daha sarkık memelerde, dikleştirme ameliyatlarında meme başı etrafında ize ek olarak, meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru uzanan 4-5 cm. uzunluğunda bir iz olabilir. Bu takdirde ameliyat izi, sadece meme başının kahverengimsi derisi ile göğüsün beyaz derisi ile olan birleşme yerine gizlenir ve minimal olur. İz bırakmayan meme dikleştirme ameliyatı yoktur. Ancak, bu izler başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir.

 

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Ameliyat sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. Taburcu edilebilir. Duş alınabilir.

Emilebilen dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Her cerrahi işlem iz bırakarak iyileşir, çoğu zaman izlerin niteliği önceden tayin edilemez. Bazı durumlarda izler fark edilmez iken, bazı hastalarda deri ve derin dokular içinde nedbe oluşabilir, hatta bazı hastalarda cerrahi düzeltme veya diğer tedavilere başvurmak gerekebilir.

Kadınların çoğunda doğal olarak meme asimetrisi vardır. Meme ve meme başının şeklinde, büyüklüğünde ve simetrisinde farklar olabilir.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.