Kırışıklık ve Terleme

Kırışıklık Tedavisi, sinir uçlarından salınan maddelerin (asetilkolin- ACh), kasları ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durdurarak etki gösterir. Sadece enjekte edildiği bölgede (lokal) etkisini gösterir. Sistemik olarak tüm kaslara etki etmez.

En çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

Yıllar içerisinde yüze yerleşmiş çizgileri azaltıp, henüz yüze yerleşmemiş ancak tekrarlayan kas hareketleriyle belirginleşen çizgilerin derinleşmeden düzelmesini sağlar. Ayrıca ter bezlerini bloke edici etkisiyle aşırı terlemeyi sonlandırır. Kişiye olduğundan daha yaşlı bir görünüm veren alın ve göz kenarlarındaki çizgiler; sinirli ve çatık kaşlı görünüm veren kaşlar arasındaki çizgiler azaltılır. Bazen dolgu ile kombine edilip kullanılır.

Terleme Tedavisinde belli maddeler kullanarak ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim durdurulup ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Özellikle koltuk altı bölgesi, avuç içine uygulanabilir. Uygulama sonrası etkisi 48-72 saatte başlar ve maksimum etkisini 10-14 günde gösterir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, uygulama sıklığına göre de etki süresi değişmektedir. Ortalama 4-10 ay arası etki eder. Devamlı uygulamada 2 yıla kadar uzar.

Ayrıca kırışıklık tedavisinde kullanılan bu ajanlar ağrıya yol açan sinirlerin inaktivasyonu ile migren ağrılarında da etkilir. Saçlı deri ve alına yapılan uygulama ile geçici olarak ağrı ataklarını dindirebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deneyimli bir doktor tarafından uygulanmalıdır. İşlem sonrası sigara, egzersiz, yapılan bölgeye masajdan kaçınmak gerekir Hamile ve emzirenlerde uygulama yapılmamlıdır. Yapılan bölgede özellikle göz etrafında bazen geçici kızarıklık morarma olabilir.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.