Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kulak estetiği; genellikle kepçe kulak ameliyatı ve kulaktaki şekil bozukluklarını içeren operasyonlara verilen genel isimdir.

Kulaklar özellikle karşıdan bakışta eğer bir farklılık varsa hemen her zaman göze çarpar. Özellikle kısa saçlı erkekler ve saçlarını toplayan kadınlar da dikkat çekicidir, kendine güven ve psikolojilerini olumsuz etkileri olabilir. Kulak gelişimi erken yaşlarda tamamlandığı için kişide kepçe kulak var ise bunun rahatsızlığını erken yaştan itibaren ortaya çıkar.

Kepçe kulak tanımı ; baş ile kulağın yaptığı açının normalden daha geniş olması halidir. Kulak kepçesinin “Y” şeklindeki doğal kıvrımları normalden daha az belirgin ve silik görüntü oluşturması da baş ile kulak arasındaki açı normal olsa bile anormal görüntüye sebep olucaktır.

Ameliyat Öncesi

Kişinin kullandığı ilaçlar, kronik hastalıklar, alerji geçmişi sorgulanmalıdır. Hastanın sosyal olarak üç- dört hafta boyunca takmak zorunda olduğu tenisçi bandı benzeri aparat konusunda bilgi verilmelidir.

Kulak gelişimi 5-6 yaş civarında tamamlandığı için çocuklarda kepçe kulak tedavisinin en uygun zamanı okul öncesi dönem, yada okul geçiş dönemleridir. Böylelikle, çocuğun okul hayatında yaşayabileceği psikolojik travmaların ve sosyal problemlerin de önüne geçilmiş olur.

Ameliyat

Ameliyat lokal yada sedasyon (yarı- uyur) veya genel anestezi altında yapılabilen yaklaşık 1 saat süren operasyondur. Kulak arkasındaki kafaya yakın kısımdan yaklaşık 3- 4 cm ilk bir kesiden kulağa şekil veren kıkırdak ve yumuşak dokular yeniden şekillendirildiği bir ameliyattır. Ağrı hem ameliyat esnasındaki bölgesel anestezi hem de ameliyat sonrası ilaçlarla kontrol altına alınır.

Ameliyat sonrasında tenisçi bandajına benzer aparat ile kulağın yeni şekline uyum sağlaması gerçekleştirilir. İşlem sonrasında görünen herhangi bir iz olmaz.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Minimal şişlik olabilir ancak ameliyattan hemen sonra ilk bir hafta ödem oluştuğundan net görüntü olmayabilir.

Aynı gün taburcu olabilirsiniz. Ertesi gün duş alınabilir. Sadece size verilen antibiyotikli kremi dikiş hattına sürmeniz istenecektir.

3- 4 günde şişlik geçecektir. Yaklaşık bir ay aparat takılmalıdır. Tam olarak son halini alması 2- 3 ay sürecektir. Kişi ertesi gün sonra işine dönebilir. Uygun antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Emilebilen dikişler kullanılır, dikiş alınmaz.

Kepçe Kulak Estetiği Bilinmesi Gerekenler

Kepçe kulak genellikle kalıtsal olarak geçmektedir. Yani anne babada var ise çocukta da olabilmektedir.

Erkek çocuklarda daha fazla görülebilmektedir. Kepçe kulak bozukluğu kalıcı olarak sadece ameliYat ile düzeltilebilmektedir.

Kişiye özel kepçe kulak operasyonu planı yapmaktadırlar.

En çok uygulanan yöntem, kulaktaki fazla kıkırdağın törpülenerek azaltılması, gerekiyorsa Çocukluk çağında genel anestezi altında yapılırken daha ileri yaşlarda lokal (bölgesel)anestezi ile yapılabilir.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.