Karın Germe (Abdominoplasti)

Abdominoplasti Ameliyatı; Diyet ve egzersize cevap vermeyen karın derisi sarkıklığı olan fakat vücut kontürleri düzgün olan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır.

Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, ve karın kasları zayıflamış kadınlarda, kilo verme sonrası kişilerde son derece faydalıdır.

Kilo vermeye niyetli hastaların ve hala kilo vermekte olan kişilerin bu ameliyatı ertelemesi gereklidir. Doğum yapmaya niyeti olan hanımların da bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemesinde yarar vardır. Bir abdominoplasti ameliyatı görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır, ancak, tümüyle ideal bir görünüme kavuşmanızı veya tedavi gerektiren diğer sorunlarınızı ortadan kaldırmayı sağlamayacaktır. Abdominoplasti ameliyatı bir zayıflama yöntemi değildir.

Ameliyat Öncesi 

Özellikle sigara buna ameliyattan 4 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz.(yinede istenmeyen sonuçlar dediğimiz komplikasyon olma ihtimalini artırmaktadır.)

Daha önce karın bölgesinden ameliyat hikayesi sorgulanacaktır. Eğer kullanıyorsanız ilaçlar, özellikle kan sulandırcı (aspirin), kronik hastalıklar sorgulanacaktır (şeker hastalığı vb).

Fizik muayene ile karın ön-duvarda fıtık (herni) muayenesi yapılmalıdır. Yada görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır. Daha önce varis tedavisi yada damar bozukluğu ameliyat öncesi planlanmada önemli yer tutar.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı

* Tam Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

  • Kısmi Karın Germe Ameliyatı (Mini-Abdominoplasti)

Genel anestezi altında yaklaşık 2 -3 saat süren bir ameliyattır. Abdominoplasti orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü dramatik bir şekilde düzelir, ancak ameliyata bağlı iz kalıcıdır. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir. Sezaryen izine benzer uzunluktadır. Tam karın germede ameliyat sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa, burası takviye edilir, fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır.. Operasyon bittikten sonra gizli dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmek için dren adı verilen bir yada iki tüp deri altına yerleştirilebilir. Vücut kontürü düzeltilmesine liposuction yöntemi de eklenebilir. Ameliyat bitiminde korsa kullanılır.

Ameliyat Sonrası 

İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, emilebilen dikişler kullanılır.

Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir.

İşinize 2 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir.

Abdominoplastinin Bilinmesi Gerekenler

Tamamen yok olmamasına rağmen iz bu bikini altına dahi kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya seri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır.

Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir. Vakum eşliğinde yağ alınması (liposakşın) eğer iyi kalitede gergin bir cilt ve sınırlı yağ birikimi varsa ve karın duvarı sağlamsa, normal ağırlıktaki kişilerde alternatif olarak düşünülebilir.

Total vücut yağının azalmasında diyet ve egzersiz programları da etkili olabilir, ancak deri sarkıklığına etkili olmaz. Riskler ve muhtemel komplikasyonlar diye adlandırılan, ameliyat sonrası beklenmeyen ancak olası olaylar alternatif tedavilerde de ameliyatın risklerini taşır.

Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde komplikasyonlara daha sık rastlanır. Yaşlanmaya, gebeliğe ve kilo alıp vermeye bağlı olarak ameliyat bölgesi dışında vücut kontürü değişiklikleri gelişebilir.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.