Bacak Estetiği

Bacakların kalın, çok ince, asimetrik ya da çarpık olması rahatsız edici bir görüntü oluşturmakta ve özgüven kaybına yol açmaktadır.Kadınlarda vücut güzelliğinin önemli bileşenlerinden birisi de düzgün ve estetik görünümlü bacaktır. Bölgeye ve duruma göre şekli değişen bacak neden algısında daha iyi görüntü oluşturacaktır.

Ameliyat Öncesi

Özellikle kronik hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç ve sürekli kullanılan ilaçlar ve sigara kullanımı sorgulanır. Daha önce geçirilmiş ameliyatlar sorgulanır. Sistemik (doğumsal) hastalıklar sorgulanır.

Derin ven trombozu, gebelikte varis gibi hikayeler incelenir. Ayakta duru pozisyonda bacaklar açık iken ayna karşısında çizim yapılır. Bacakların pozisyonuna göre; liposakşın, implant, cerrahi kesi yapılabilir.

  • Çarpık bacak
  • Asimetrik bacaklar,
  • O bacak (Dizlerin birbirinden uzaklaştığı bacak deformasyonu) şeklinde sıralanabilir.
  • X bacak: Dizlerin normele göre birbirine yakın olması şeklinde görülen bacak deformitesi
Ameliyat

Ameliyat yapılacak işleme göre lokal yada sedasyon (yarı- uyur) veya genel anestezi altında yapılabilen yaklaşık 1 saat süren operasyondur. Sadece liposakşın ile bacak inceltme yada kontur düzeltme yapılabilirken, implant ile bacak görüntüsü düzeltilebilir.

Ağrı hem ameliyat esnasındaki bölgesel anestezi hem de ameliyat sonrası ilaçlarla kontrol altına alınır. Ameliyat sonrasında korse giydirilir ve yeni şekline uyum sağlaması gerçekleştirilir. İz işleme göre olabilir.

Ameliyat Sonrası

Ağrı pek beklenmez. Yapılan işleme göre 1 gece yada aynı gün taburcu edilebilir. Korse kullanımı şarttır, hızlı sıkılaşma amacı ile 2 hafta kullanılması önerilir. Rapor verilebilir. Uygun antibiyotik ve ağrı kesici başlanır. 2 gün sonra duş alınabilir.

Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası alınan yağ doku vücudun diğer bölgelerine dolgunluk amacı ile eklenebilir. Bacak elevasyonu iyileşmeyi hızlandıracaktır, ağrıyı azaltacaktır.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.