Liposuction - Yağ Enjeksiyonu

Geçen yıllarda değeri pek anlaşılamayan ancak günümüzde giderek popülerleşen yağ dokusu, plastik cerrahinin özellikle estetik cerrahide önemli bir yer tutar. Önceleri rekonstrüksiyonda da kötü yara izlerinde kullanılan yağ doku, estetik cerrahide de hacim kazandırmak, şekil vermek için bulunmaz bir nimettir. Tam anlamıyla ‘zenginden alıp fakire verebildiğimiz’ bedensel, doğal bir dolgudur.

Ayrıca yağ dokusunun vücudun en zengin kök hücre kaynaklarından biri olduğundan, yağ enjeksiyonu ile cilt parlaklığı, ve yüzeyindeki düzensizlikleri, kırışıklıkları da gideren bir işlem haline gelmiştir.

Ameliyat Öncesi

Kronik hastalık, sigar içiciliği sorgulanır. Özellikle bölgesel yağ alınacak alanlar işaretlenir, yağ doku verilecek alanlar işaretlenir

Ameliyat

Ameliyat yapılacak işleme göre lokal yada sedasyon (yarı- uyur) veya genel anestezi altında yapılabilen ve yine operasyona bağlı olarak süresi değişmektedir. Operasyona bağlı olarak süresi değişmekte ancak genelde 1 saati geçmeyen sürelerde uygulanır.

Özel kanüllerle alınan yağlar birtakım işlemlerden geçirildikten sonra küçük enjektörlerle hedef bölgeye verilir. Ameliyatta herhangi bir kesi veya iz söz konusu değildir. Dolayısıyla bir iz kalmaz

Ameliyat Sonrası

Genelde hastalar ameliyat sonrası aynı gün içinde taburcu olabilirler. Yağ uygulaması yapılan bölgelerde birkaç gün istirahat gerektiren şişlik ve morarmalar söz konusu olabilir. Dinlenme ve istirahatler yapılmalı ve yağ doku verilen bölgelere masaj ve benzeri uygulamalardan kaçınmak gerekli. Hastalar yaklaşık 1 hafta içerisinde sosyal hayatlarına dönebilirler. Uygun antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kullanılmalıdır. Geniş alana yağ enjeksiyonu yapıldığında uygun korseler 2-3 hafta boyunca giyilmelidir.

Bilinmesi Gerekenler 

Yağ enjeksiyonu uygun bir şekilde yapılırsa kalıcı bir yöntemdir, ancak verilen yağların bir kısmı erken dönemde eriemektedir. ( ortalama %50- 70 ) Sigara içimi de bu yağın tutmasını azaltan sebeplerden bir tanesidir. Yüz bölgesi ( dudaklar, elmacık kemiği, nazolabial alanlar, alın, çene ucu….) dışında penis büyütme, popo büyütme, meme büyütmede yağ dokusu kullanabiliriz.

Özellikle yağ dokusu ile meme büyütmede tek bir seansta istediğimiz hacmi, yağın doğal emilimi nedeniyle sağlayamayabiliriz. İstediğimiz volümü elde etmek için ikinci bir seansta, istenilen hacme ulaşılana kadar uygulayabiliriz. Bu iki seans arası 2 -3 ay zaman olmalıdır.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.