Jinekomasti

Jinekomasti, en kısa tanımı ile erkeklerde görülen meme büyümesidir. Şişlik, ağrı, hassasiyet, bir ya da iki meme ucundan sıvı gelmesi gibi belirtileri olabilir. Her yaş gurubunda farklı sebeplerle ortaya çıkmakla birlikte en çok ergenlik ile ortaya çıkan jinekomasti en sık gördüğümüzdür. Özellikle yaz aylarında tişört ve üstsüz dönemlerde sarkık ve kötü görüntü oluşturmaktadır.

Bu sebeple giyim tarzının farklılaşması ( tişört giyinmeme, yaz aylarında bile sıkı korse giyinme ) özgüven eksikliği ve psikolojik etkileri mevcuttur. Bu ameliyat ile oluşan sarkıklık ve ele gelen sertlik kaybolur, ve düz estetik görüntüye tekrar ulaşılır.

Ameliyat Öncesi

Özellikle kronik hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç ve sürekli kullanılan ilaçlar kullanımı sorgulanır. Uyuşturucu ve alkol kullanım öyküsü sorgulanır.

Özellikle hormon testleri yapılır ( endokrinoloji testler, tiroid fonksiyonları, ultrasonografi, gerekli görüntüleme işlemleri) Bebeklik, ergenlik yada yaşılıkta ortaya çıkabilir ancak en sık ergenlikte görülür. Her yaş kategorisinde sebepleri farklı olabilir.

Jinekomasti Ameliyatı

Cerrahi müdahale, jinekomasti tedavisinde en etkili ve kesin yöntemdir. Nasıl bir müdahale olacağı, yapılan tetkikler ve memede şişlik oluşturan dokuya göre değişmektedir.

Yine burada da jinekomastinin farklı sınıflandırılmalarına karşı farklı yöntemler kullanılabilmektedir. (Glandüler tip, Yağlı Tip jinekomastilerde )

Ameliyat lokal (sedasyon) yada genel anestezi altında yapılabilir. Tercih edilen yöntem genel anestezidir. Memede şişlik oluşturan dokuya göre sadece liposakşın ile yada meme başı etrafındaki koyu renk sınırından yarım hilal şeklindeki kesi ile meme içerisinde şişlik oluşturan doku çıkarılır. Ameliyat yaklaşık 1, 1.5 saat arasında sürmektedir. Gerek liposakşın işleminde gerekse meme renkli kısım sınırından yapılan keside belirgin bir iz genelde kalmamaktadır.

Eğer tedavide vaser ya da lazer liposuction teknikleri tercih edilirse, iyileşme süreci de oldukça konforlu bir şekilde geçer ve normal hayata daha hızlı dönüş olur. Genelde 1 gece hastanede kalınır ve ameliyat sonrası takılan korse ile birlikte ertesi gün taburcu olunur.

Ameliyat Sonrası

Genelde 1 gece hastanede kalınır ve ameliyat sonrası takılan korse ile birlikte ertesi gün taburcu olunur. Antibiyotik, ağrı kesici  tablet ve antibiyotikli pomak reçete edilir. Jinekomasti ameliyatından sonraki 3 gün dinlenmek, kol ve omuzları çok fazla hareket ettirmemek gerekir.

Ameliyatın sonrası 2. günde ılık duş alınabilir, (masa başı iş)işe geri dönülebilir, hafifi yürüyüşler yapılabilir. Ağır kaldırılmaması özellikle tembihlenir.

Bilinmesi Gerekenler

Korse kullanımı ameliyat sonucunu etkileyen en önemli basamaktır. Meme içerisinden alınan dokudan sonra memenin sarkmasını ve cildin daha hızlı iyileşmesinde kilit rol oynar. Ameliyat sonrası en önemli basamaktır. Yaklaşık 3 hafta kadar sürekli olarak kullanılmalı.

Jinekomastinin evresine göre( klinik olarak 3- 4 evreye ayrılır). Eğer cilt fazlalığı aşırı miktarda ise iz bırakan farklı tetkikler gereklidir. Kesin sonucu olan tekrar etmeyen ameliyattır. Son zamanlarda vaser liposuksin ile ciltte bir miktar sıkılaşma sağlamaktadır.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.