Bişektomi (Yanak İnceltme)

Bişektomi; Yanak Estetiği, Hollywood Yanağı operasyonları, daha kilolu yüze sahip olanlarda, özellikle ‘tombik yada koca yanak’ görüntüsünden rahatsız olan kişiler için uygun bir işlemdir. Aslında çoçukluktan beri varolan yanak bölgesindeki yağ paketi yaşla aşağı yönde hareket ile özellikle daha ön tarafta dörtgen yüz görünümüne yol açar. Günümüzde ki estetik algısı seksi ve dinamik görüntü oluşturan daha keskin yüz hatlarıdır. Bu tür işlemlerde kişinin kendi iç-görüsü etkilidir. Hollywood yanağı estetiği adını ise bu estetik trendi dünyaca ünlülerin sıkça tercih etmesidir.

Ameliyat Öncesi

Kişinin kullandığı ilaçlar, kronik hastalıklar, sigara içiciliği, ağız, diş temizlik alışkanlığı değerlendirilir.

Ameliyat

Ameliyat lokal yada sedasyon (yarı- uyur) veya genel anestezi altında yapılabilir. Ağız içinden yapılan yaklaşık 1 cm’ lik kesi ile yapılır, yaklaşık yarım saat süren, kısa ve etkili bir ameliyattır. Lokal anestezi tercih edilebilir. İşlem öncesinde yapılan lokal anestezi sayesinde ameliyat sonrası erken dönemde de ağrı hissedilmez.Yanak yağı alınması bu küçük kesiden gerçekleşir. Eriyebilen ve alınmasına gerek olmayan 1-2 dikiş ile kapatılır. Yanak inceltme ameliyatı sonrası görünen herhangi bir iz olmaz.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Yanakta minimal şişlik olabilir ancak ameliyattan önceki zamana benzer görüntü oluştuğundan belli olmaz. Aynı gün taburcu olabilirsiniz. 3- 4 günde şişlik geçecektir, tam olarak son halini alması 2 – 3 ay sürecektir. Emilebilen dikişler kullanılacaktır, iki üç hafta sonra kendiliğinden emilecektir. Kişi ertesi gün sonra işine dönebilir. Ağız hijyenine dikkat edilmesi  en önemli öneridir. Gargara ve dişlerini fırçalama yapabilir. Sigara içilmemesi, ilk 1 -2 gün aşırı çiğneme hareketi yapılmaması gerekir.

Bilinmesi Gerekenler 

Bu ameliyat ile özellikle yüzün ön kısmı daha dörtgen şekle sahip yüzler için uygundur.  Ameliyat ile alınan yağ paketlerinin tamamı alınmaz, bir kısmı bırakılır. Alınan yağlar yüzün diğer bölgelerine hacim kazandırma amacı ile yada cilt parlaklığı artırmak amacı kullanılabilir. Bu ameliyat kalıcı bir işlem olup, etkili bir ameliyattır.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.