Meme Büyütme

Küçük memelere sahip kişiler, özgüven eksikliği ve özgür kıyafet giyememe şikayetleri ile başvururlar.

İmplant ile Büyütme

Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur. Karşılıklı mutabakat ile  duruma uygun olarak yaklaşık ebat seçilir.

Öz Doku ile Meme Büyütme

Kişinin kendi dokuları ile meme büyütme ameliyatları limitli sonuçlar vermiştir. Örneğin kişiden yağ dokusu alınarak memelerin kısmen büyütülmesi sağlanabilir. Ancak yağ dolgusu tamamen kalıcı bir yöntem değildir. Bir miktar yağ ericektir.

Ameliyat Öncesi

Protez konulacak hasta 40 yaş üzerinde ise ameliyattan önce mamografi ve gerekirse ultrasonografi adı verilen radyolojik tetkikler yapılır. Ailenizde meme hastalığı veya kanseri öyküsü sorgulanır. Kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar (özellikle aspirin ve benzeri ilaçlar), sigara sorgulanır.

Kesinin yeri, büyütmede kullanılacak yöntem ayrıntılı olarak konuşulacaktır.

Meme büyütme ameliyatına karar vermeden önce; İz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli, protez ve protezin hangi kesiden konacağını, ameliyatın riskleri hakkında bilgi verecektir. Daha önce ameliyat olan hastaların resimlerini görmek karar vermenizi kolaylaştırabilir.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır. 1-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 cm’lik bir kesi yapılır. Meme altı kıvrımı (Submammarian), yada meme baş alt kısmından (Sirkumareolar) yapılır. Protez hastanın meme yapısına göre meme dokusu arkasına yada göğüs kasının arkasına yerleştirilebilir. Giriş yeri neresi olursa olsun bir iz kalacaktır. Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Kesi alanına uygun antibiyotikli pomad ile pansuman ve ağızdan antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ertesi gün taburcu edilecektir. 2. günde duş alınabilir. Ameliyat sonrası memeye sütyen veya sargı uygulanır. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir.

Bilinmesi Gerekenler 

3 haftadan sonra protez yerine yerleşir ve meme normal olarak işlevini kazanır.  Hastaya 2 ay ağır sporlardan (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır. Bazı hastalar ameliyattan sonra meme başlarında artan veya azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlik oluşabilir, ancak geçicidir. Kişi ameliyattan 2 ay sonra yüzü koyun yatabilir.

Meme protez ile  büyütme ameliyatındanda yabancı bir madde olduğundan, proteze ait sorunlar olabilir. Protez çevresinde kapsül adı verilen bir zarın gelişmesine bağlı sertleşme ve daralmalar olabilir. İnce zar herhangi bir probleme yol açmaz, orta kalınlıkta bir zar oluşması halinde memelerde hafif bir sertlik ve meme tabanında belirginlik fark edilebilir. Nadir durumlarda vücut bu yabancı maddeyi kabul etmeyebilir, protez etrafında kalın bir zar oluşturup (kapsül), sıkıştırıp hapsetmeğe bazen de vücut dışına atmağa çalışır. Kalın kapsül oluşması halinde memelerde sertlik ve bazen asimetri görülebilir. Hafif ve orta kapsüler kontraktür durumunda, protez etrafındaki kapsülün giderilmesi için dıştan masaj ve gereğinde ek ameliyatlar yapılabilir Ağır kapsül kontraktürü ortaya çıktığında protezi çıkarmaktan başka seçenek yoktur.

Silikon protezlerin dış yüzeyi çok ince olmakla birlikte dış darbelere oldukça dayanıklıdır. Normal ve orta dereceli masajlar zarar vermez. Protez içeriğinin balon dışına sızması görülebilir. Protezi yırtılması nadir bir durumdur, araç içi trafik kazalarında olduğu gibi sıkışmalarla, yüksekten düşmelerle ve delici alet yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Protez konmuş memelerde daha sonra yapılacak mamografi ve cerrahi muayene problem oluşturmaz. Protez mamografide bir boşluk olarak görülür. Silikon meme protezli bir memede kanser gelişmesi riski artmaz, normal meme dokusu ile aynıdır. Böyle bir durum oluştuğunda protezli memede de kansere yönelik ameliyat ve diğer tedavi şekilleri standartlar doğrultusunda uygulanır.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.