Göz Kapağı Estetiği

Estetik göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti)  genelde orta ileri yaş ile birlikte ve yerçekiminin etkisi ile, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olabilir.

Bu durumun estetik görünüm bozukluğuna neden olması yanında, sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması ile görmeyi engelleyebilir.

Ameliyat Öncesi

Öncelikle görme ve göz muayenesi yapılır. Daha önce geçirilmiş ameliyatlar, kronik hastalıklar ve kullandığınız ilaçlar sorgulanır. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan önce kesilmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

Ameliyat

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi tercih edilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre sadece üst veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir. Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür.

Ameliyatta fazla deri alınır, fıtıklaşmış yağ dokusu yeniden dağılımı yapılır ve önündeki zar kuvvetlendirilir. Üst göz kapağında kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için belirgin değildir. Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında bir iz kalır. Kirpik altında olduğundan belirgin olmaz.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Soğuk uygulama ile şişlik azaltılır. Aynı gün taburcu edilir. Sadece göz damlası uygulanır. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Dikişler 3-5 gün sonra alınır.

Kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir.

Bilinmesi Gerekenler

Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen beklenen olaylardır. Özellikle kaş düşüklüğü varsa üst göz kapağı estetiği uygun değildir. Alt göz kapağı estetiği orta yüz germe ile yapılırsa çok daha etkili olacaktır.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.