Genital Estetik

Genital estetik kavramı birçok girişimsel işlemi kapsamaktadır. Yaş ve kadınlarda özellikle doğumlar sonrası genital bölgelerde sarkma, gevşeme, şekil bozukluğu görülür. İstenilen tarzda genital bölge pskilojik olarak iyilik hali oluşturur.

Kadınlar için labioplasti (İç ve dış dudak estetiği), vajina daraltma (Vajinoplasti), büyük dudaklara dolgu (Labia majora enjeksiyonları), büyük dudakların ameliyatla küçültülmesi (Labia majora estetiği), pubis tepesi estetiği (Puboplasti) sayılabilir.

Erkekler için penis üzerinde bulunan kıllı bölgede aşırı yağlanma olan bölgelerin düzeltilmesi, penisin boyunun uzatılması, penisin kalınlaştırılması sayılabilir.

Ameliyat Öncesi

Özellikle kronik hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç ve sürekli kullanılan ilaçlar kullanımı sorgulanır. Daha önce geçirilmiş ameliyatlar sorgulanır. Planlanan ameliyata uygun çizim yapılır.

Ameliyat

Ameliyat yapılacak işleme göre lokal yada sedasyon (yarı- uyur) veya genel anestezi altında yapılabilen ve yine operasyona bağlı olarak süresi değişmektedir. Plastik cerrahinin sınırsız varyasyonları ile sentetik dolgu, etraf dokudan çevirilen yumuşak doku( flep), ya da liposakşın ile elde edilen yağlardan kontur düzeltme, hacim kazandırma işlemi uygulanabilir.

Yada tüm genital bölge lokal olarak anatomik kıvrımlara denk düşürülen cerrahi kesiler ile yeniden şekillendirilir. Ağrı hem ameliyat esnasındaki bölgesel anestezi hem de ameliyat sonrası ilaçlarla kontrol altına alınır. İz, yapılan işleme göre farklılık gösterebilir.

Penis büyütme işlemi, kıllı bölgede aşırı yağlanmanın azaltılması, penis kökünde bulunan bağ dokularının rekonstrüksiyonu, penise yağ enjeksiyonları ile kalınlaştırma gibi birçok seçenek ile istenilen boyutlara gerçekleştilir. Bu operasyon hem cinsel hayatta performansı artırmakta hem de estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.

Ameliyat Sonrası

Ağrı pek beklenmez. Yapılan işleme göre 1 gece yada aynı gün taburcu edilebilir. Özellikle ilk 1-2 gün uzun süre oturma önerilmez. Rapor verilebilir. Uygun antibiyotik ve ağrı kesici başlanır. 2 gün sonra duş alınabilir.

Bilinmesi Gerekenler

Genital bölge temizliğine çok dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası yaklaşık 3-4 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.