Genioplasti (Çene Ucu Estetiği)

Çene ucu, yüzümüzün en alt bölümünde bulunan, yüzden boyun bölgesine geçiş noktasıdır. Yüz profilinin belirlenmesinde çene önemli yer tutar. Özellikle burun, dudak, çene boyun geçişi yüz profilinin tamamlayıcısıdır. Çene ucunun büyük veya küçük olması estetik görünümü bozan bir profil yapısına neden olur

Ameliyat Öncesi

Özellikle ısırma kusuru, dişlerin yapısı incelenir. Isırma kusuru yoksa ortognatik ( diş dizilimi) tedaviye ihtiyaç yoktur. Sigara içiciliği ve kullanılan ilaçlar sorgulanır. Çene ucunun büyük, önde yada küçük geride olabilir, bu belirlenip ameliyat tekniği ve kesi yeri detaylı bir şekilde konuşulacaktır.

Ameliyat

Çene ucu estetiği ameliyatlarına Genioplasti ismi de verilmektedir. Kesiyi ağız içinden yapıldığı için yüzde herhangi bir iz kalmamaktadır. Ameliyat dikişleri kendiliğinden eriyen dikişler olduğu için dikiş alınmasına gerek olmaz. Çene ucu estetiği (genioplasti) ameliyatı lokal anestezi yada genel anestezi altında yapılabilir. Yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.

Kaba ve uzun bir yüz (Büyük ve uzun çene); Yapılacak bir ameliyat ile çene ucu estetik temellere uygun olarak küçültülebilir. Bu müdahale; fazla kemiğin çıkarılması veya çene ucunun geriye doğru kaydırılması şeklinde olabilir ( ısırma normal ise ). Geriye kaydırılan çene ucu plak veya vida yardımı ile yeni pozisyonunda tespit edilmelidir.

Küçük ve geride bir çene; Eğer aynı anda kemerli ve büyük bir burun da var ise, deformite daha da ağırlaşır ve kişinin yüzü kuş yüzüne ( bird face ) benzer bir görünüm alabilir. Böyle bir durumda çene altı dokularının desteği de azalacağından çene ucu altındaki yumuşak dokuların sarkması da daha çabuk görülecek ve kişide aynı zamanda ‘gıdı’ deformitesi de oluşacaktır. Küçük çenenin büyütülmesi; çene ucu kemiğinin kesilerek öne ilerletilmesi şeklinde veya çeşitli imptlanların ( silikon, medpor, titanyum ) çene ucuna yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Çene ucunun büyütülmesi kişinin gıdı probleminin de çözülmesini sağlayabilir.

Ameliyat Sonrası 

Ağrı genellikle azdır ve ağrı kesici kullanmakla iyi tolere edilir. Hasta bir gün hastanede kaldıktan sonra evine taburcu edilir. Ağız ve çenedeki şişlikler ortalama 1 hafta da iyileşmektedir. Ağız içindeki kesiler iyileşene kadar yaklaşık 6-7 gün sıvı gıdalar ile beslenmek yeterlidir.

Bilinmesi Gerekenler 

Çene kemiği de gelişimini 18 yaş civarında tamamlamakta, 18 yaşından sonra yapılması yerinde olacaktır. Çene ucu estetiği yaptırmak isteyen kişilerde ısırma kusuru incelenir. Çene ucu estetiği ( genioplasti ) olan kişilerde ameliyattan sonra geçici de olsa, alt ve üst dişlerin birbirine bağlanmasına gerek yoktur.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.