Gamze Estetiği

Gamze, ağız kenarlarının hemen yanında yanak içerisinde yer alan doğuştan meydana gelen çukur olarak tanımlanmaktadır. Güzellik algısı içersinde yer alan gamze normal duruş anında belli belirsiz iken, gülümseme ve gülme ile daha derin bir çukur halini alır.

Yanaklarda güzel görüntü yakalanması amacıyla poliklinik şartlarında yapılabilen etkili bir işlemdir.

Ameliyat Öncesi

Kişinin kullandığı ilaçlar, kronik hastalıklar, sigara içiciliği, ağız, diş temizlik alışkanlığı değerlendirilir. Kişi ile ayna karşısında çizim yapılır ve gamzenin yüz de nerede oluşturulacağı çizilir.

Ameliyat

Ameliyat lokal yada sedasyon (yarı- uyur) veya genel anestezi altında yapılabilir. Ağız içinden yapılan yaklaşık 1 cm’lik kesi ile yapılır, yaklaşık yarım saat süren, kısa ve etkili bir ameliyattır. Lokal anestezi tercih edilebilir. İşlem öncesinde yapılan lokal anestezi sayesinde ameliyat sonrası erken dönemde de ağrı hissedilmez.Yanak bölgesinde dudak kenarlarının hemen yanında  gamze oluşturulacak alanın, ağız içi izdüşüm noktasına denk gelen bölgeye yapılan kesiden gerçekleşir. Eriyebilen ve alınmasına gerek olmayan 1-2 dikiş ile kapatılır. Gamze  ameliyatı sonrası görünen herhangi bir iz olmaz.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Yanakta minimal şişlik olabilir ancak ameliyattan hemen sonra gamze oluşur ancak ilk bir hafta ödem oluştuğundan net görüntü olmayabilir.

Aynı gün taburcu olabilirsiniz. 3 4 günde şişlik geçecektir, gamzeler görünür olucaktır. Tam olarak son halini alması 2 – 3 ay sürecektir. Emilebilen dikişler kullanılacaktır, iki hafta sonra kendiliğinden emilecektir.

Kişi ertesi gün sonra işine dönebilir.

Ağız hijyenine dikkat edilmesi  en önemli öneridir. Gargara ve dişlerini fırçalama yapabilir. İlk gün yumuşak gıdalar tüketilmelidir.

Sigara içilmemesi, ilk 1 -2 gün aşırı çiğneme hareketi yapılmaması gerekir.

Bilinmesi Gerekenler 

Bu ameliyat hemen herkese uygulanabilir. Özellikle yanak inceltme işlemi ile daha etkili sonuç oluşur. Bu ameliyat kalıcı bir işlem olup, etkili bir ameliyattır.

Küçük bir ihtimal de olsa özellikle tükrük bezinin geçtiği güzergah olduğundan tüktük bezi kanalı yaralanması yada yandaş sinir yaralanması olabilir. Bunlar genellikle geçicidir.

Gamze estetiği yaptırmanın en önemli avantajlarından birisi de istenildiği zaman gamzeleri yok etmektir.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.