Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti), estetik cerrahi ameliyatlarının en bilinen, en yaygın olanıdır.

Estetik burun ameliyatı ile burnunuzu küçültebilir veya büyültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir, burun kökü (alın burun geçişine denk düşen bölge) seviyesi aşağı çekilebilir, ve burun yanak bileşkesi olan burun tabanı daraltılabilir, tüm bunlar uygulanırken soluk almanızdaki problemler de değişik tekniklerle giderilir.

Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğunu düzeltebilir. Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü güzelleştirebilir ve kendinize güveninizi arttırabilir.

Ameliyat 

Estetik burun ameliyatı, yapılacak ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezide genellikle hafif bir sedasyon uygulanır

Genel anestezi altında ameliyatı genellikle iki- üç saat sürer. Ameliyat dışardan bir kesi olmaksızın, burun derisi, kemik ve kıkırdak çatısından ayrılacaktır. Cilt adeta alttaki ana çatıyı örten bir örtüdür, elektrikli yeni nesil aletler ile kemik ve kıkırdak şekillendirilecek ve cilt zarfı yeniden üzerine örtülecektir.

Aynı zamanda burundaki kemik, kıkırdak eğrilik ve nasal et büyümesi (konka) düzeltilir ve hava yolu mekanik olarak açılacaktır. Ameliyat tamamlandığında burun üzerine, burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olacak bir alçı atel (kalıp) uygulanacaktır. Burnun içindeki iki hava yolunu birbirinden ayıran bölme olan burun direği (septum) sabitleştirmek için, burnun içine tamponlar veya yumuşak plastik aletler konulabilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası ağrı kesici ilâçlar ile kontrol altına alabilir. Ödem kontrolü için, ilk gün başınız yüksekte olacak şekilde yatılmalı ve soğuk kompres uygulaması yapılacaktır.

Hastanede 1 gece geçirilip, ertesi gün taburcu olucaksınız. Antibiyotik, ağrı kesici tablet ve burun spreyi kullanmanız istenecektir.

Şişlik ve morluk (daha az görülür)  uygun teknik ve aletler ile minimal olmakla birlikte 2 veya 3 gün sonra gerilediğini fark edeceksiniz. Şayet burun içinde tampon varsa, 2-3 gün sonra alınacaktır. Birinci hafta sonunda burnunuzun üzerindeki atel alınacaktır

Bilinmesi Gerekenler

Atel alındıktan sonra yüksek efor gerektiren hareketlerden (koşma, yüzme,jimnastik, seks -kan basıncınızı yükseltecek herhangi bir hareket) 2-3 hafta kaçınmanız, ovuşturmaktan ve güneşte yakmaktan kaçınmanız söylenecektir. İhtiyaç olduğu zaman kontak lensinizi takabilirsiniz, iki ay boyunca gözlük ayakları burun sırtına oturmamalıdır.

Estetik ve fonksiyonel burun ameliyatı, burun içinden yapıldığından (kapalı)  görünen ameliyat izi söz konusu değildir. Ancak açık teknik kullanıldığında veya geniş burun deliklerinin daraltılması gerekiyorsa, burun tabanında kalan çok küçük ve ince izler ,genellikle, görülmeyecek kadar önemsizdir.

Burnunuzun tam anlamıyla iyileşmesi kapalı ameliyatlarda  2- 6 aylık bir süre gerektirebilir. Ameliyat sonrası randevular, genellikle ameliyattan 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 aya verilir.

Ameliyat sonu zorunlu olmadıkça iki ay gözlük kullanmayın.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.