Medicana Çamlıca Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Umut Zereyak estetikte son trendleri anlattı

Medicana Çamlıca Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Umut Zereyak estetikte son trendleri ve pandemi süreciyle ilgili düşüncelerini Quality ile paylaştı.

Op. Dr. Umut Zereyak kimdir, sizi tanıyabilir miyiz? 

Medicana Çamlıca Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olarak görev yapıyorum. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldığım tıp eğitimi sonrasında Cumhuriyet Üniversitesi Plastik Cerrahi Kliniği’nde üst ihtisasa başladım. İhtisas süresince İngiltere’de St. George’s Hastanesi’nde ve Almanya’da Gottingen Üniversitesi’nde plastik cerrahi kliniklerinde eğitim aldım. İhtisas sonrası yaklaşık 2 yıl devlet hastanesinde plastik cerrahi uzmanı olarak çalıştım. Aynı zamanda Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrencisiyim. Başından itibaren mesleğimi severek sürdürüyorum. Estetik cerrahi ve sanat arasında bir köprü olduğunu düşünürüm hep. O yüzden hekimliğin yanı sıra sanat ile de iç içe olmak istedim. Çünkü değişim, estetik bir görünüme kavuşmak ve güzel olmanın sanat ile özdeşleştiğine inanıyorum. Örnek vermek gerekirse burun estetiğinde hekimlik ve anatomi bilgisinin yanı sıra estetik bakış açısı da çok önemlidir. Böyle bir operasyon, burunda oluşan deviasyonları düzeltmek için bile yapılsa hem yüz ile uyum sağlaması hem de kişinin karakterine uyumlu olması gerekir ki yapaylıktan uzak doğal görünüm ile özdeşleşsin. Heykel okumayı da bu yüzden tercih ettim.

İnsanlar pandemi sürecinde kendilerindeki kusurları ya da kusurlu olduğunu düşündükleri yerlerini fark ettiler. Bu durumun estetik operasyonlara yansıması nasıl olur sizce?

Özellikle sosyal izolasyon nedeniyle, birçok insan bu süreci evde geçirdi. Benim bakış açım genelde, olaylara pozitif bakmak oluyor. Şöyle ki biz her estetik işlemde kişinin bu ameliyatı istemesini, arzulamasını isteriz. En mutlu sonuç kişinin kendi isteği ile bize başvurmasıyla oluşuyor. Bu süre zarfında kendi ile baş başa kalan hastalar en doğru karar vermişlerdir diye düşünüyorum. Bir diğer nokta da özellikle Covid-19 öncesi randevu verdiğimiz ancak bu süreçte ameliyat edemediğimiz hastalarımızdan sigara içenler, ameliyat öncesi sigarayı bırakmak için uygun bir zaman yarattı. Liposuction karın germe planlayan hastalar sağlıklı kilo vererek ameliyatın etkinliğini artıran bir kazanç elde etti. Bu da ameliyat motivasyonunu arttırdı. Ve ülke olarak iyi bir sınav sonrası herkesin kendini mükafatlandırması gereken bir süreci evde kalarak geçirdik. Herkes için, insan yaşamının çok planlanacak bir süre olmadığını kötü bir şekilde tecrübe ettik. Şimdiye kadar ertelenen, daha uygun bir zamanı kollayan kişilerin, bu gündem sonrasında isteklerini ertelemeyeceklerini öngörüyorum.

Özellikle burun estetiği son yıllarda revaçta. Yazın burun estetiği yapılmaz diye bir kanı var. Bu konu ile ilgili görüşünüz nedir? 

Kuşkusuz burun ameliyatlarında her ne kadar talep gören şekiller yıllara göre ya da ekran yüzlerine göre değişse de aslında burun şekline karar veren, sınırlar içerisinde belirleyen kişinin kendisidir. Ancak daha çok talep edilen burun şekli, kısaca daha doğal görünüme sahip olan burundur. Tabii doğallık aslında göreceli olsa da, sık olarak karşılığı; burun sırtının daha düz bir geçişe sahip olması (kaydırak şeklinde olmaması) ve karşıdan bakınca burun deliklerinin görünmemesi olarak anlatılır. Ben teknik olarak kapalı burun ameliyatı yapıyorum, dolayısıyla ciltte herhangi bir kesi olmadığından yaz aylarında da bu ameliyatı başarılı ile yapabiliyoruz. Tabii ki ameliyat sonrasında yine de bir takım önlemler almak ve kontrollü olmak gerekiyor.

Burun estetiği, travmalara bağlı şekil bozukluğunu ve doğuştan meydana gelen anomalileri düzeltmek amacıyla sıkça kullandığımız bir yöntemdir. Hastalarımız burun ucunun düşük olması, burun sırtının kemerli olması, burun kökünün yüksek olması, burun deliklerinin büyüklüğü veya asimetri gibi şikayetler ile başvurabilirler. Kapalı burun ameliyatı sayesinde izsiz, doğal görünümlü, işlevsel burunlarla hastalar hem daha sağlıklı nefes alabilir hem de daha estetik bir görünüme kavuşabilirler. Kadın ve erkek burunlarının uzayda farklı yer almaları baz alınarak daha farklı şekil verme işlemleri uygulanmaktadır.

Estetik ve plastik cerrahide yeni trendler var mı, varsa nelerdir?

Sağlıklı, güzel, çekici ve etkileyici görünmek tarih boyunca hep cazip olmuştur. Kişinin gerek özel hayatında gerek sosyal hayatında sağlıklı, doğal, iyi ve güzel görünmesi hem kendisine hem de çevresine pozitif bir ekti yaratıyor. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi genel tanımı ile insan vücudunda doğuştan veya sonradan meydana gelen problemleri çözen, bütün vücut yapılarının anatomik olarak tam olmasına yönelik çalışmalar yaptığımız branştır. Günümüzde estetik trendleri içinde operasyon sonrası hemen günlük yaşama dönülebilecek konforu sağlayan, uzun dönem dinlenme gerektirmeyen, ağrı, ödem vb. oluşturmayan, anında değişimi fark ettiren  ve hızla normal hayata dönüşü sağlayan operasyonlar yer alıyor ve bu da yeni gelişen yöntemlerle birlikte trendleri belirliyor.

Estetik operasyonlar içinde meme estetiği ve rinoplasti her dönemde hep ilk sıralarda oluyor. Dişilik ile bağdaştırılmasından dolayı kadınlar tarafından ilk tercih edilen operasyonlar arasında meme estetiği yer alıyor. Özellikle yaşlanma, emzirme ve kilo verme dönemleri sonrası şekil değiştiren memelerin deformasyonu en çok duyduğumuz yakınmadır. Son yıllarda temasız (no-touch) göğüs büyütme ve kompozit meme estetiği (yağ transferi ile meme implantı) yöntemleri ile istenilen ölçüde meme şekli oluşturabilmekteyiz. Eğer yeterli meme dokusu mevcutsa, dışarıdan bir madde koymaksızın kişinin kendi meme dokularına yeniden şekil vererek büyütme-dikleştirme, etkili bir yöntemdir. Bazen de aşırı büyük ya da sarkık olan memelere küçültme işlemi uygulanabilmektedir. Gelecek dönemde değişik teknikler, kök hücre, yağ doku, yeni nesil implantlar daha doğal, daha az iz barındıran yöntemler meme estetiğinde son trend olacak.

Bölgesel yağlanma sorununa tek başına cevap verebilen bir uygulama olan liposuction gelecek yıllarda da popülaritesinden bir şey kaybetmeyecektir. Öte yandan bölgesel incelmenin yanında, çeşitli yerlerde ve oranlarda yağ dokusu bırakılarak vücut şekillendirme işlemi yapılabilmektedir. Örnek olarak atletik bir görüntü isteyen erkekler için daha önceleri kaslarla ile elde edilebilen baklava görüntüsü, artık yağlarla sağlanabiliyor.

Vücut şekillendirme ile amaç erkeklerde maskülen forma geri dönmek, erkek tipi meme büyümesinin (jinekomasti) düzeltilmesi, bölgesel yağ alma ya da mevcut yağlardan şekillendirme sayılırken, kadınlarda feminen hatların yerine konması temel amaçtır. Meme, karın, basen, popo, bel bölgesi veya kol ve bacaklar birer bütün olarak değerlendirilerek asimetriler ve düzensizlikler kişinin vücut yapısına ve ihtiyacına göre belirlenip, tekli ya da çoklu seans ile yeniden form verilebilir. Özellikle son yıllarda mide küçültme ameliyatları ya da diyet-spor sonrası oluşan ileri derece kilo kayıplarına bağlı vücut biçimi bozulan kişiler yarar görmektedir.

Göz kapağı ve kaş, yanak ve elmacık kemiği, çene, boyun şekillendirme, estetik cerrahide sık yapılan işlemler arasındadır. Alt ve üst göz kapağı ile birlikte kaş asma ya da kontür verme amacı ile yağ enjeksiyonu kombinasyonları daha etkili sonuç vermektedir. Yanak ve elmacık kemiği dolguları sonrası çene ucuna ya da massater botox enjeksiyonları gibi yöntemlerle boyuna yapılan dokunuşlarla daha etkili olmakta ve çok daha kısa sürede iyileşme sağlanmaktadır. 

Burun estetiğinde bahsettik zaten. Bu operasyonlar da revaçta olmaya devam ediyor. Diğer yandan cerrahi olmayan işlemlerde kök hücre, mezoterapi, PRP ve daha doğal dolguların popülaritesi giderek artacaktır.

Cerrahi olmayan işlemler ile her zaman hedeflenen sonucu almak mümkün değildir. Bazen cerrahi gerekmektedir. Cerrahi işlemlerde ise daha az sentetik ürünler, daha çok kişinin kendisinden elde edilen dokularla onarım ön plana çıkacaktır. Örnegin liposuction ile alınan yağ dokusunun meme, popo, dudak ve yanak dolgusu olarak sentetik dolgulara tercih edilmesini örnek verebiliriz. 

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.