Obezite Estetiği (Post Bariatrik Cerrahi)

Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezitedir. Vücut şekillendirme olarak da bilinen post bariatrik cerrahi, genelde obezite ameliyatları, uygulanan sıkı diyet programları ve sporun yaygınlaşmasıyla beraber aşırı kilo kaybı sonrası cilt, cilt-altında sarkma ve şekil bozukluğu ciddi bir artış meydana gelmesi nedeniyle yapılmaktadır.

Ciltte oluşan bu derin öbekler halinde katlantılar ve fazlalıkların bir dizi ameliyat ile giderilmesinin genel adıdır.

Üst kol, koltuk altı ve göğüs yan bölgeler sarkma

Memelerde sönme, hacim kaybı ve sarkma

Karın ve bel, sırt bölgesindeki sarkma

Popoda sarkma ve düzleşme

Uyluk ve kasık bölgelerindeki sarkma ve gevşeklikler

Yüzde hacim kaybına bağlı sarkma

Ameliyat Öncesi

Herhangi bir yöntem ile zayıflamış tüm kişilerde uygulanabilir ameliyattır. Özellikle kısa sürede aşırı kilo verenlerde daha belirgin sarkıklar oluşacaktır. Özellikle sigara içilmemeli( yinede istenmeyen sonuçlar dediğimiz komplikasyon olma ihtimalini artırmaktadır.)

Eğer kullanıyorsanız kan sulandırcı (aspirin) ameliyat planlanmasında kesinlikle göz önüne alınacaktır. Sağlıklı ve tam bir kan tetkiki olmalıdır. Kronik hastalıklar sorgulanacaktır (Diyabet, Hipertansiyon vb) Fizik muayene ile karın ön-duvarda fıtık (herni) muayenesi yapılmalıdır. Yada görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır.

Daha önce varis tedavisi yada damar bozukluğu ameliyat öncesi planlamada önemli yer tutar. Yoğun spor-diyet programları ile hedef kiloya ulaşmış ve en az 6 ay bu kiloda sabit kalmış olan hastalar post bariatrik cerrahi için adaydırlar.

Ameliyat 

Aşırı kilo kaybı ile oluşan vücut deformiteleri kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Bu nedenle ameliyat planlaması kişiye göre belirlenir. Genel anestezi altında genellikle hasta ile ortak bir karar sonrası herhangi bir seans 4-6 saati geçmeden yukarıdaki ameliyatların kombinasyonları yapılabilir. Ameliyat sonrasında korse giydirilir. Özellikle cilt fazlalığı olduğundan her kesi yerinde bir iz kalacaktır. Ancak bu izler plastik cerrahinin bir mahareti olan belli olmacak yada olabildiğince az görünecek yerlere konumlandırılacaktır.

Ameliyat Sonrası

Ağrı genelde beklenmez. Ameliyat sonrası yatış süresi uygulanan ameliyatlara göre değişmekle beraber genellikle 2 veya 3 gündür. Uygun antibiyotik ağrı kesici ile taburcu olunabilir. Evde istirehat uygulanmalı, rapor verilebilir. Ameliyat sonrasında korse kullanımları gerekebilir.

Bu ameliyatlarda kalıcı izler oluşacaktır, 4-6 ay civarında silikleşecek ve daha kabul edilebilir bir duruma gelecektir.

Bilinmesi Gerekenler 

Yoğun spor diyet programları ile hedef kiloya ulaşmış ve en az 6 ay bu kiloda sabit kalmış olan hastalar post- bariatrik cerrahi için adaydırlar.

Bu ameliyatlar acil bir operasyon değildir. En uygun şartlarda ameliyat gerçekleştirilecektir. Sigara olası tüm riskleri artırdığı için, bu ameliyat öncesi kesilmelidir.

Tüm cilt sarkıklığı sonrası arkada biz iz mutlaka kalacaktır.

Korse kullanılması  iyileşmede önemli bir basamaktır.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.