Meme Küçültme

İriliğe bağlı sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir, kamburluğa yol açabilir, meme altında pişikler oluşturabilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur.

Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır.

Estetik meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltme amacının yanında yaşam kalitesini arttıran bir ameliyattır.

Ameliyat Öncesi

Mamografi ve gerekirse meme ultrasonografisi yapılmalıdır. Ailenizde meme hastalığı veya kanseri öyküsü sorgulanır. Kronik hastalık, sigara, ilaç alışkanlığı, sigara gibi alışkanlık sorgulanır. Memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinin durumu, yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi planınız gibi etkenler göz önüne alınarak meme başının yeni yeri tayin edilecektir. İz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyatın riskleri hakkında bilgi verecektir. Daha önce ameliyat olan hastaların resimlerini görmek karar vermenizi kolaylaştırabilir.

Ameliyat

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5 – 3 saat sürer.  Meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır.

Uygulanan yönteme göre meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru ters T şeklinde bir iz daha kalır. T şeklindeki izin alt kısmı meme altı kıvrımına uydurulur.  Son halinde meme altındaki iz görünmeyecektir. Uygun memelerde ki uygulamam genellikle vertikal( dikey) cerrahi teknik ile meme kıvrımı bölgesindeki iz oluşmamaktadır. Sadece meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru 4.5-5 cm. kadar bir iz kalmaktadır. Ancak bu izler başlangıçta belirgindir, zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi, m emenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine hemen sütyen giydirilir. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir, ve 24-72 saat içinde çıkarılır. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir. Emilebilen dikişler kullanılır. Hastanede 1-3 gün kalınır. Taburcu olunduğu gün duş alınabilir. 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

Meme Küçültme Ameliyatlarının Bilinmesi Gerekenler

3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artışına ve sarkıklıklara neden olabilir. Meme küçültme ameliyatına bağlı olmaksızın, kişinin hayatının herhangi bir döneminde meme hastalığı veya meme kanseri ortaya çıkabilir. Kişi ameliyat olsun veya olmasın düzenli meme kontrollerini yaptırmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilmektedir, ancak genellikle bu önceden tayini zor bir durum olabilir.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.