Kas Estetiği (Karın Bölgesi Six Pack)

Modern estetik algıda, ideal erkek görünümü fit, atletik ve kaslı bir vücut yapısı ile ifade edilir. Vücudun kas kitlesini artırtmak spor ve egzersiz ile olmakta ancak yağ dokusunun vücuttaki dağılımı hayat tarzı ve kalıtsallık ön plandadır.

Vücudumuz, sahip olduğu yağ dokusunun büyük bölümünü karın ve bel bölgesinde depolar. Bu nedenle, birçok kişinin karın bölgesinde istenmeyen yağlanmalar ve yan taraflara uzanan “simit” adı verilen yağ dokusu birikmesi görülür. Spor yapılsa bile hayat tarzına göre buradaki yağların erimesi bir miktar zorluklar içerir.

Karın bölgesindeki cilt- altı yağ dokusunun da altında yer alan karın kaslarının baklava tarzında tabir edilen ‘six pack’ görüntüsü sağlanması amacıyla; kasların bombeleştiği alanlardaki yağ dokusunun korunması veya artırılması, kasların çukurlaştığı alanlardaki yağ dokusunun ise liposuction tekniğiyle alınması üzerine kurgulanır.

Yani özetle vücutta var olan kasların yağ dokusunun şekillendirilmesi aracılığı ile çok daha belirgin hale gelmesini ve fit ve kaslı bir beden imajı oluşturur.

Ameliyat Öncesi

Özellikle kronik hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç ve sürekli kullanılan ilaçlar kullanımı sorgulanır. Uyuşturucu ve alkol kullanım öyküsü sorgulanır.

Yeme alışkanlığı değiştirilmelidir. Kilo alımı ile görüntü değişecektir. Yoğun bir egzersiz programı uygulamaya zaman bulamayan ve kısa sürede kaslı görünüme sahip olmak isteyen kişiler iyi adaylardır.

Ameliyat 

Genel anestezi altında uygulanan ve vücut kıvrımlarına denk gelen (göbek deliği içi, kasık bölgesi) 4-5 mm uzunluğundaki küçük cerrahi kesilerin yapıldığı operasyonda, karın kaslarının belirginleştiği alanlardaki yağ dokusunun korunması, kasların çukurlaştığı alanlardaki yağ dokusunun alınması ile oluşturulan erkeklerde baklava karın, kadınlarda sağda ve solda iki kas belirginleştiği kaslı bir karın (two pack) elde edilir. Operasyonla bel bölgesi de inceltilebilir ve bel kasları ortaya çıkarılabilir. Sadece liposakşın kanüllerinin giriş kesileri olan 4-5 mm küçük düz çizgi şeklinde belirsiz bir iz kalır.

Ameliyat Sonrası

Ağrı genelde beklenmez. Uygun antibiyotik ve ağrı kesici ile ertesi gün taburcu olunabilir. Sigara kesinlikle içilmemelidir.

Liposakşın ile karın şekillendirme işlemi sonrasında korse kullanılması gereklidir. Ameliyat sonrası en önemli basamaktır. Yaklaşık 3 hafta kadar sürekli olarak kullanılmalı.

Ameliyatından sonraki 3 gün dinlenmek, karın kaslarını yoracak zorlayacak hareketlerden kaçınmak gerekir. Ameliyatın sonrası 2. günde ılık duş alınabilir, (masa-başı) işe geri dönülebilir, hafif yürüyüşler yapılabilir. Ağır kaldırılmaması özellikle tembihlenir. Üçüncü haftadan sonra sadece gündüz, özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı olur. Bu süre de yaklaşık 4 haftadır.

Bilinmesi Gerekenler

Korse kullanımı ameliyat sonucunu etkileyen en önemli basamaktır. Son zamanlarda vaser liposuksin ile ciltte bir miktar sıkılaşma sağlamaktadır. Bu ameliyat bir zayıflama yöntemi olmayıp, özellikle kilolu kişilerde uygun bir işlem degildir.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.