Kaş Asma Estetiği

Yaşla birlikte kaş ile üst kirpik arası mesafe kısalır ve kaş üst göz kapağı üzerine yığılabilir. Yığılma kaşın tümü yada sadece kaşın dış kısmında kısmen olabilir. yorgun, şaşkın bir ifade ve dinamik görünüm oluşturur. Kaş kaldırma ameliyatı ile daha dinamik ve genç bir görüntü sağlanır.

Bu ameliyata göz kapağı estetik girişimleri, badem göz estetiği de eklenerek daha etkili sonuç verir.

Birçok yöntem olmasına rağmen daha kalıcı bir yöntem olduğundan endoskopik kaş asma işlemi uygulamaktayım. Ancak sadece ip ile askı, cilt çıkarma ile asma yöntemleri de mevcuttur.

Endoskopik yöntem: Saçlı deri içerisinde bir kaç santimlik bir kesim ile yapılır. Derin plandan saçlı deri içerisinden kaşa uzanan tünel oluşturulup kaşlar yukarı çekilip hem kaldırabilir hem de istenilen şekil verilebilir.

Ameliyat Öncesi 

Öncelikle görme ve göz muayenesi yapılır. Özellikle kronik hastalıklar ve kan sulandırıcı ilaç kullanımı sorgulanır. Özellikle Botox, ip askı kullanılma öyküsü varsa belirtilmelidir.

Ameliyat

işlem lokal yada genel anestezi ile yapılabilir. Ağrısız ve kısa süren bir cerrahi işlemdir.

Saçlı deri içerisinde bir kaç santimlik bir kesim ile yapılır. Derin plandan hemen kemik üzerinden saçlı deri içerisinden kaşa uzanan tünel oluşturulup  kaşın aşağı sarkmasına sebep olan yada gevşeyen bağlayıcı dokular (ligamentler) serbesteştirilir yad sıkılaştırılır. Böylelikle kaşlara istenilen şekil verilebilir. Işlem sonrasında saçlı deri içerisinden saçların arasında kalan belirsiz bir iz kalır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Göz etrafında, şakaklarda şişlik ve morarma olabilir. Aynı gün ağrı kesici, antibiyotik tablet ile taburcu olunabilir. Ertesi gün banyo yapabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir.

Emilebilen dikişler kullanılır. Dikiş alınmasına gerek yoktur. Ertesi gün banyo yapabilir.

Kişi 3 gün sonra işine dönebilir.

Bilinmesi Gerekenler 

Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen beklenen olaylardır.

Kaşların zamanla eski yerlerine inmesi görülebilir.

His kaybı nadirde olsa tam kaş kenarlarında his kaybı olabilir. Ancak bunlar genellikle bir kaç hafta sonra geçecektir. Aylar süren kayıplar ile nadir olarak karşılaşılabilir ama sonunda mutlaka iyileşir.

Saç dökülmesi de nadiren olabilir. Ancak saçlar mutlaka geri gelecektir.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.