Cilt Kanserleri

Cilt kanserleri ciltte var olan bir ben üzerinde veya normal deri hücresinde meydana gelebilir. Ortaya çıkan bir leke veya lezyonda; Simetrik şekilli olmaması, girintili çıkıntılı ve pürüzlü olması, lezyonda renk tonlanması olması, belli bir zamanda lezyonun renginde veya şeklinde değişiklik meydana gelmesi, yıllardır varolan bir cilt lekesinin (ben) hızlıca büyümesi, kanaması, pullanması sayılabilir.

Derinin yapısında, başlıca keratinosit, melanosit, savunma ve duyu hissinde görev alan cilt hücreler, yer alır. Bu hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünüp çoğalması sonucunda meydana gelen cilt kanseri köken aldığı hücre yapısına göre farklı isimler alır. Keratinosit kaynaklı cilt kanserleri bazal hücreli karsinom ‘BCC’ yada squamöz hücreli karsinom ’SCC’ olarak; Melanosit kaynaklı cilt kanserlerine de melanom veya melanoma olarak tanımlanır.

Klinik hikayeden, ve fizik muayeneden tanı hakkında yol göstericidir.

 Cilt Kanseri Tedavisi 

Cilt kanseri tedavisi için en temel tedavi yöntemi cerrahidir. Ek tedavi seçenekleri de uygulanabilir. Tedavi yöntemi kanser evresine, tümörlü lezyonun özelliklerine ve hastanın taşıdığı risk unsurlarına göre belirlenir.

Bilinmesi Gerekenler 

Özellikle ayrıntılı olarak, hastalığın durumu, mevcut olası tedavi, gelecek tedavi süreci ayrıntılı olarak konuşulup ortak bir yol seçilecektir.

Copyright © 2020 Umut Zereyak. Tüm hakları saklıdır.